Wernisaż prac Henryka Wojtasa

DSC08121Promocja gminnej kolorowanki i otwarcie wystawy prac Henryka Wojtasa

W środę, 8 listopada 2017 r. w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni otwarto wystawę prac graficznych śp. Henryka Wojtasa. Wernisaż połączony został z promocją gminnej kolorowanki wydanej przez Urząd Miejski na bazie grafik Henryka Wojtasa. Wernisaż rozpoczęto od występu skrzypaczki Małgorzaty Zyśk. Następnie Renata Gaj-Kowalska powitała przybyłych, a Anna Duda-Nowicka opowiedziała krótko o kolorowance. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga podziękował pięknymi różami wdowie po Henryku - p. Annie Wojtas za użyczenie wystawy, a także Kamili Czechowskiej dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej za pomoc w jej organizacji. Pani Anna opowiedziała o mężu, jego pasji malarskiej, początkach twórczości związanych także z Kcynią.  Pokrótce opowiedziała o pracach, które można podziwiać oglądając wystawę. Swoimi refleksjami dotyczącymi artysty podzielił się także malarz, Waldemar Zyś.

Wystawę można oglądać przez miesiąc, a kolorowankę można kupić w GCKiB.

O autorze prac:

HENRYK JÓZEF WOJTAS urodził się 14 stycznia 1946 r. w Sipiorach. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Nakle nad Notecią, a następnie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszkał i pracował   w Szubinie. Do czasu przejścia na emeryturę pracował w szkolnictwie podstawowym, jako nauczyciel wychowania plastycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie i szkolnictwie zawodowym, ucząc snycerki i historii meblarstwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Łabiszynie. Przez wiele lat rozwijał uzdolnienia artystyczne dzieci i młodzieży w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni oraz  w zakładach poprawczych w Kcyni i w Szubinie. Działał w strukturach ZHP.

Był współzałożycielem w 1977 r. i pierwszym prezesem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama's, a także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracował z Szubińskim Domem Kultury. Przez wiele lat organizował plenery malarskie oraz wystawy w galeriach domów kultury dla młodszych koleżanek                     i kolegów. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę i rzeźbę. Tworzył małe formy graficzne i ekslibrisy. Zajmował się aranżacją zabytkowych wnętrz i renowacją.

Swoją twórczość wystawiał od 1977 r. Zaprezentował ją na 39 wernisażach indywidualnych i ponad 142 wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach, w tym także w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pasjonował się historią, czego wyrazem były ilustracje do publikacji regionalnych, takich jak Legenda o herbie Szubina czy w roczniku Duch i czas, do którego pisał także teksty o miejscowościach z terenu gminy Szubin. Miłośnik fotografii. Autor widokówek z Szubina. Projektant wielu tablic pamiątkowych związanych z miejscami pamięci narodowej, m.in. tablicy na Domu Polskim - siedzibie muzeum, tablicy poświęconej ppor. Józefowi Suplickiemu i ks. Władysławowi Mączkowskiemu na cmentarzu, a także pomnika na pl. Kościelnym poświęconego ofiarom zbrodni hitlerowskich i komunistycznych, pamiątkowego obelisku z okazji 635-lecia nadania Szubinowi praw miejskich oraz Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.

Był autorem logo Muzeum Ziemi Szubińskiej czy Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także autorem herbu Szubina. Czynnie zaangażowany w tworzenie prasy lokalnej. Znalazł się w grupie, która zainicjowała stworzenie ,,Szubińskiego Pelikana”, gdzie zajął się grafiką pisma. Publikował swoje prace, między innymi rysunki satyryczne, szopki noworoczne. Pisał o zabytkach z terenu miasta i gminy oraz opisywał wernisaże, publikował także pod pseudonimem ,,Anzelm”. Uhonorowany wieloma odznaczeniami. Dwukrotnie wyróżniony Medalem Wojewody Bydgoskiego. W 2003 r. nagrodzony Medalem im. ks. Jana Kleina, który zaprojektował dla towarzystwa kulturalnego. Był też projektantem dla miasta Szubina Medalu Sędziwoja z Szubina. Informację o artyście ujęto w publikacji Amerykańskiego Instytutu Biograficznego w Północnej Karolinie z 2000 r. Jest ujęty w „Who is Who w Polsce”z 2006 r. W 1972 r. poślubił Annę, małżonkowie doczekali się trójki dzieci. Henryk Wojtas zmarł 3 stycznia 2015 r. Został pochowany na cmentarzu w Szubinie.

Tekst i zdj.: Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni