Pilates - wzmacnia i buduje sylwetkę

DSC07914W każdy poniedziałek i wtorek o godzinie 1815 w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki odbywają się zajęcia pilates.

Kilkunastoosobowe grupy ćwiczą pod fachową opieką rehabilitantki Pani Katarzyny Luhm.

PILATES:

Pilates może ćwiczyć większość z nas. To jeden z najbardziej otwartych i przyjaznych treningów. Polecany jest bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała. Gdybyśmy chcieli przyjrzeć się uczestnikom zajęć pilatesu, zobaczymy tam cały przekrój społeczeństwa: od młodzieży po starsze osoby, kobiety i mężczyzn, sportowców i amatorów.

Pilates to ćwiczenia przyjazne także osobom z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jest między innymi zalecany tym, którzy cierpią na różne zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie pleców i tym samym odciążyć kręgosłup. Większość osób uważa, że dzięki ćwiczeniom dolegliwości bólowe znacząco się zmniejszyły lub zostały całkowicie wyeliminowane. Mało kto wie, że pilates jest idealną „rehabilitacją” po niektórych urazach. Wiedzą to sportowcy, którym często zaleca się przerwanie intensywnych treningów po kontuzji i rozpoczęcie zajęć z pilatesu. Wszystko po to, by nie dać mięśniom odpocząć, ale dbać o kondycję nawet podczas przerwy od profesjonalnego trenowania.

Oznacza to więc, że pilates pomaga wracać do zdrowia. Nie tylko koi duszę, zmniejsza napięcie, ale przede wszystkim bardzo stopniowo pomaga wracać do pełnej sprawności. O zdrowotnym działaniu pilatesu świadczy też sama historia jego twórcy. Joseph Pilates, zanim opracował te ćwiczenia, był chory między innymi na astmę i krzywicę. Dzięki treningowi przestał chorować, odzyskał zdrowe i sprawne ciało, a ćwiczenia zmotywowały go do trenowania innych sportów, np. narciarstwa czy nurkowania.

Pilates, jako niewymagająca dobrej kondycji i formy aktywność, zachęca do uprawiania sportu także tych, którzy ruszać się nie lubią. W ćwiczeniach można odnaleźć spokój i relaks, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Po zajęciach nie czujemy się wyczerpani, a pełni energii.

Ten rodzaj ćwiczeń jest również idealny dla osób, które chcą „wypracować” sobie silniejsze mięśnie brzucha i wyrzeźbić sylwetkę. W porównaniu z innymi treningami, np. aerobikiem czy TBC, nie trzeba mieć dobrej kondycji i poczucia rytmu, by nadążać za instruktorem. Na pilates można wejść niemal „z ulicy”, bez przygotowania, bo przygotowanie do ćwiczeń to element treningu [cyt].

DSC07915DSC07916DSC07917DSC07918DSC07919DSC07920