DEMOSTENES 2019 - konkurs krasomówczy rozstrzygnięty

DSC06967Ósmy, Międzypowiatowy Konkurs Krasomówczy Demostenes był świętem języka polskiego.

Tegoroczna, finałowa edycja realizowana w szubińskiej bibliotece skupiła 26 dzieci z gminy Barcin, Kcynia i Szubin. Organizator konkursu – Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie postawiła sobie za cel rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zamiłowania do języka ojczystego, sugestywnego i bogatego w słownictwo wypowiadania myśli. Celem konkursu jest też m.in. wyrabianie u uczniów dbałości o kulturę i estetykę „żywego” słowa, inspirowanie do twórczych poszukiwań, szerzenie piękna języka polskiego. Wagę konkursy podkreślono dzięki obecności P. wiceburmistrz Wiolettcie Borys – Stachowiak, która wręczyła dzieciom nagrody i wyróżnienia.

Dziesięcioosobowa reprezentacja z Gminy Kcynia, to uczniowie:

OSKAR GÓRNY                 SP DOBIESZEWO

JAKUB WIĄCEK               SP KCYNIA

MARIANNA LEHNART   SP KCYNIA

KACPER OLSZAK            SP KCYNIA

MARTYBA BĄCIK            SP ROZSTRZĘBOWO

JAKUB WESSOŁOWSKI   SP KCYNIA

WIKTORIA PINKOWSKA SP KCYNIA

ALICJA PODGÓRSKA       SP KCYNIA

FILIP MRÓŹ                           SP LASKOWNICA

MARTYNA MRÓŻ               SP LASKOWNICA

którzy pojechali na finał RBP w Szubinie z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, które w miesiącu kwietniu przeprowadziło konkurs półfinałowy.

Z racji specyfiki konkursu krasomówczego najwyżej oceniane były prezentacje tekstu własnego. W jury zasiadali: Hanna Lipińska– przewodnicząca komisji, Paweł Pietroń oraz Hanna Werbicka – członek komisji. Konkurs prowadziła kierownik Oddziału dla Dzieci Maria Mańkowska. Po gorących obradach postanowiono przyznać nagrody:

W kategorii klas II – IV zwyciężył Kacper Olszak ze szkoły Podstawowej w Kcyni. Miejsce drugie zajął Kacper Madaliński z Mamlicza, a miejsce trzecie przypadło Martynie Bącik ze Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie Gmina Kcynia.

W grupie klas V – VII miejsce pierwsze przypadło Aleksandrze Wielgórka z Mamlicza, miejsce drugie otrzymała Zofia Wabich ze szkoły w Kowalewie a miejsce trzecie zajęła Weronika Ruczyńska również z Mamlicza. Jury przyznało trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Agata Cięgotura ze szkoły w Mamliczu, Zuzanna Kowalska ze szkoły nr 1 w Szubinie oraz Zuzanna Sobieszczyk ze szkoły w Turze. Najważniejszą nagrodę – Grand Rix VIII edycji konkursu krasomówczego Demostenes otrzymała Anna Ratajczak z Mamlicza. Wspaniałe prezentacje dzieci z Mamlicza zrobiły na wszystkich wrażenie. Warto poinformować , że dzieci ze szkoły w Mamliczu przygotowywały się pod opieką P. Violetty Falkowskiej, Hanny Grobelskiej, Magdaleny Wróblewskiej i Małgorzaty Smok, która opiekowała się zdobywczynią Grand Prix. Gratulujemy i do zobaczenia na IX edycji Demostenesa w 2020 r. Tym razem gospodarzem konkursu będzie  miejsko gminna biblioteka publiczna w Barcinie.

[RBP w Szubinie]

Więcej zdjęć na facebooku